Hatékony módszerek a körömgomba ellen

A gombás köröm igen gyakori fertőzés, jó, ha tudjuk milyen hatékony módszerek léteznek körömgomba ellen, hogyan vehetjük elejét a probléma elhatalmasodásának. Amennyiben korán felismerjük a körömgomba tüneteit, hatékony körömgomba elleni szerekkel és gondos ápolással leküzdhető a fertőzés és elkerülhető, hogy másokat is megfertőzzünk!

A körömgomba fertőző megbetegedés, de tévhit, hogy csak uszodában, strandon, közös zuhanyzóban lehet összeszedni. Huzamosabb ideig viselt nem szellőző lábbelik, műszálas zoknik viselése, fertőzött körömolló használata, közös törölköző használat körömgombás személlyel szintén a fertőzés terjedéséhez vezethet.

A legfontosabb a körömgomba ellen a pontos diagnózis felállítása, melyhez javasolt bőrgyógyász szakorvost felkeresni, és a kijelölt terápia mentén haladva leküzdeni a betegséget.

A körömgomba kezelése során a szakember szájon át szedhető gombaellenes gyógyszert is felírhat, de emellett általában helyileg ható gombaellenes készítményeket is alkalmazni kell! Ilyenek a különböző körömgomba ecsetelők, körömgomba krémek, stiftek, sprayk.

Bizonyos esetekben a szakember megítélése szerint szükségessé válhat a gombás köröm eltávolítása is a hatékony kezelés folytatása érdekében.

Körömgomba tünetei és fajtái

A körömgomba tünetei lehetnek:

  • a körmök felszíne megvastagodik, barázdálttá, egyenetlenné válik
  • a körmök színe eltér a megszokottól, sárgás vagy fehéres árnyalatúvá válik
  • komolyabb esetben a köröm alól fehér, morzsalékos anyag távolítható el
  • a körömágy felől fájdalmas gyulladás jelentkezhet

Legjobb, ha szakember körömkaparék mintát vesz, és abból állapítja meg a körömgomba fajtáját, hogy a leghatásosabb kezelés történhessen.

A körömgomba fajtái a megbetegedést okozó gomba faj szerint:

  • disztális típusú, fonalas gomba okozta körömgomba
  • sarjadzó gomba okozta fertőzés
  • penészgomba okozta körömgomba

Körömgomba elleni szerek

A körömgomba elleni szerek lehetnek körömgomba ecsetelők, gomba elleni krémek, stiftek, gombásodás elleni lakkok, spray formátumúak.

Ezek egy része gyógyszeres gomba elleni hatóanyagot tartalmaz, de vannak természetes összetevőjűek is, melyek vagy a ph érték módosításával teremtenek előnytelen állapotot a gombák számára vagy növényi kivonatokat, olajokat tartalmaznak, melyekről rég tudott, hogy gombaellenes, fertőtlenítő hatásuk van, ilyen lehet például a teafaolaj.

Körömgomba ecsetelők

Az egyes körömgomba elleni ecsetelők között hatóanyagban és alkalmazási előírásban van különbség. Többféle gombaellenes hatóanyag létezik, és a gomba fajtája is meghatározza, melyik hatóanyagra van szükség a sikeres kezelés érdekében.

Körömgomba ellen házilag

A körömgomba kezelése házilag is sokféle lehetőséget tartogat. Alapvetően fontos, hogy a gombával fertőzött személy ne használjon közös papucsot, közös törölközőt mással!

Mindig viseljünk minőségi pamutzoknit és a nem szellőző lábbeliket is ajánlott kerülni!

A patikákban kapható vény nélküli körömgomba ecsetelőkön, körömgomba ellenes készítményeken túl alkalmazhatunk teafaolajos ecsetelést vagy grapefruitmag olajos lábfürdőt is!

Körömgomba kezelése

A körömgomba kezelése sokszor hosszú hónapokat vehet igénybe, és nem elég, hogy az orvos által előírt készítményeket használjuk.

Fontos, hogy a higiéniára még nagyobb gondot fordítsunk, mint korábban. Minden körömgomba ellenes szer használata előtt alaposan mossunk lábat és szárítsuk meg, töröljük szárazra! Ezután használjuk csak a gombaölő hatású szereket!

Rendszeresen fertőtlenítsük lábbelijeinket és vigyázzunk rá, lehetőség szerint ne adjuk tovább a fertőzést!